Öte yandan FETAV(Fethiye Turizm Kültür ve Çevre Eğitim Vakfı)’ın araştırmasına göre ilçede yerleşik olarak yaşayan yabancı sayısının, son 15 yılda büyük artış gösterdiği belirtildi

Fethiye’de yaşayan herkese burada yaşamayı sevip sevmediğini sorun, cevap her zaman kocaman bir evet olacaktır. Türkiye’nin batı Akdeniz kıyısında yer alan Fethiye, tüm yıl boyunca ambiyansın ve yaşam tarzının tadını çıkarmak isteyen dünyanın her yerinden insanları kendine çekiyor. Bir hamle yapmak istiyorsanız pişman olmayacağınızı garanti edebiliriz.

Muğla’nın Fethiye ilçesinde farklı milletlerden binlerce yerleşik yabancı yaşıyor. Yabancılar, kendilerini Türk gibi hissettiklerini, ilçenin doğasına aşık olduklarını söylüyor, sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyorlar. Yerleşik yabancılar ve gezmek için gelen turistlerin kamu kurum ve kuruluşlarındaki hizmetlerini hızlandırmak, her konuda yardımcı olmak adına hizmet veren İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu “Yabancılara, polis ve jandarma son derece yardımcı oluyor. Fethiye Kaymakamlığı olağanüstü çalışıyor. Tüm sorunlarında, yanlarında olunuyor. Yerleşik yabancıların sorunları ile daha çok belediye ilgileniyor. Fethiye’de yerleşik yabancılardan bugüne kadar bizimle ilgilenen yok diye hiçbir şey duymadım” şeklinde konuştu.

Yabancıların Fethiye’de en yoğun olarak yaşadığı bölgeler Ölüdeniz, Çalış, Göcek, Çiftlik, Yeşil Üzümlü mahalleleri olarak dikkat çekiyor. Yerleşik yabancıların Türk toplumuyla kaynaşmak için ilk yaptıkları etkinliklerin başında, Türkçe kurslarına gitmek geliyor. Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu’nda açılan kurslarda her dönem onlarca kursiyer Türkçe öğreniyor. 

Yabancı basının gözdesi Fethiye oldu!

Türk turizmi, dünya genelindeki popülerliğini her geçen gün arttırmasıyla, küresel sosyal medya mecralarında da çok konuşuluyor. Geçtiğimiz yıl 12,7 milyon yabancı turiste ev sahipliği yapan Türkiye, Covid 19 ile mücadele aşamasında ki aşılama hızıyla birlikte dikkatleri yine üzerine çekmeyi başardı.
Konuya dair, MTM (Medya Takip Merkezi)’nin profesyonel sosyal medya takip servisi DigiLup verilerine göre; Yabancı turistin en çok ilgi gösterdiği Fethiye, 3 binden fazla paylaşıma konu olurken, Türkiye’nin en popüler tatil beldesi Bodrum ise, 2 bin 500’den fazla konuşularak listenin 2. sırasında yer aldı. 

Yabancılar Fethiye’yi neden beğenir?

1-) Fethiye’ye ulaşım çok kolay

Çoğu insan için havaalanına kolay erişim birinci önceliktir. Fethiye ile Dalaman hava limanı arabayla sadece bir saat uzaklıktadır. 12 ay boyunca açık olan bu hava limanı sayesinde  şehirler arası ve uluslar arası yolculuklar yapmak oldukça kolay… Fethiye aynı zamanda doğudan batıya uzanan D400 karayolu üzerinde stratejik bir konuma sahiptir. Bu sebeple ister araba ister şehirlerarası otobüs sistemi ile, çevredeki tatil yerlerine ve diğer destinasyonlara ulaşmak oldukça kolay.

2-) Fethiye’nin doğal güzelliği

Fethiye’nin en büyük özelliklerinden birisi de Doğa Ana ile güçlü bir bağlantı kurmasıdır. Ve şüphesiz Fethiye denice akla gelen ilk şey, doğal olarak yasalarla korunan Ölüdeniz plajı ve büyük yeşil bir kanyonun içinde yer alan Kelebekler Vadisidir. Hızla akan nehri ile Saklıkent kanyonu da  buna mükemmel örnektir. Daha iç kesimlere doğru ilerleyen Toros dağ silsilesi, çarpıcı bir manzara manzarası sunar. Kısacası Türkiye’nin güzelliklerini sergileyen bir destinasyon varsa o da Fethiye’dir.

3-) Fethiye’de yaşam tarzı ve yaşam maliyeti

Fethiye’ye ayak basar basmaz, rahat ortam sizi sarar. İster en iyi yiyeceklerle kendinizi şımartmak, ister özel bir yat kiralayarak meşhur akdeniz mavisine doymak, ya da  tenha bir dağ evinde inzivaya çekilmek… O an neye ihtiyacınız varsa Fethiye size onu sunacaktır.
Fethiye’nin yüksek statü profili göz önüne alındığında emlak fiyatlarının tavan yapacağını düşünebilirsiniz, ancak Fethiye, metrekare başına uygun fiyatları ve zengin portföy seçenekleri ile  birçok yabancıyı cezbetmektedir.