Turizmin en popüler bölgelerinden birisi olan Fethiye, Muğla ilinin 13 ilçesinden birisidir.

Ege ve Akdeniz bölgesinde yer alan Muğla iline bağlı Fethiye yaz dönemlerinde oldukça fazla turist çeken bir bölgedir. Fethiye tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.

İlçenin eski adı Meğri’dir. Bu adın, Rumların ‘uzak diyar’ anlamına gelen Makri adlandırmasından türediği düşünülmektedir. Fethiye sınırları içerisinde Roma, Likya, Pers ve Karya imparatorlukları yaşamıştır. Birçok imparatorluğu bünyesinde barındırdığı için de hemen hemen her bölgenin izlerini taşımış ve tarihi mimarisi ile ön plana çıkmış olan bir bölgedir.

Muhteşem tarihinin yanı sıra olağanüstü doğal güzellikleri  ve  tertemiz, masmavi denizi turistleri bu bölgeye çekmektedir. Fethiye Türkiye’nin en iyi tatil beldelerinden birisi olarak bilinir. Çok özel bir şehirdir.  Ölüdeniz gibi dünyada eşi bulunmayan bir kumsala sahiptir. Ölüdeniz kumsalı 2006 yılında %82 oyla dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ayrıca Fethiye’nin olduğu kadar Türkiye’nin de doğal güzelliklerinden biri olan  kelebekler Vadisi ve Tarihi Likya Yolu üzerinde bulunan Kabak Koyu gibi doğası bozulmamış çok özel bölgeler ve plajlar vardır. Kabak Koyu, doğasıyla herkesi kendine hayran bırakıyor. Günlük turlar ile 12 Adalar diye adlandırılan adalar ziyaret edilebilir Af Kule gibi dalış bakımından çok uygun yerlere sahiptir. Turizme açılmış birçok mağara mevcuttur. Doğal yapısı ile Yamaç paraşütü gibi alternatif sporlar yapılmaktadır. Fethiye, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir.