Seydikemer hakkında:

Muğla ilinin güzelliklerini yansıtan deniz, kum, doğa, tarih, kültür, kaplıca…  Dört mevsim doğal ve tarihi zenginliklerle dolu olan Seydikemer ilçesi, önceleri Seydiler köyünün bir mahallesi iken 1946 yılında Kemer adıyla müstakil bir köy kimliği kazanmıştır. Ayrıca Kemer, 1996 yılında belediye teşkilatına kavuşmuş, 12 Kasım 2012 yılında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen kanunla Fethiye ilçesinden ayrılıp Seydikemer ismini alarak Muğla ilinin ilçelerinden birisi olmuştur. 2022 yılı verilerine göre Seydikemer ilçesinin nüfusu 62.622 olarak açıklanmıştır. Seydikemer bilinmeyen dönemlerden günümüze kadar yaşamın aralıksız sürdüğü, dünyanın ender bölgelerinden biridir. Seydikemer, tarih boyunca farklı medeniyetlerin etkisi altında kalmış ve bu nedenle zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Seydikemer kendine özgü coğrafi yapısı, tarihi mirası ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunmaktadır.

Seydikemer ismini nerden almıştır?

İlçenin ismi “Seydiler” kelimesindeki “peygamber soyundan gelen” anlamına gelen “Seyit” kelimesi ile kasabanın iki yakasını kavuşturan tarihi köprünün kemerinden esinlenerek oluşturulan ve yıllardır kasabanın adı olan “Kemer” sözcüklerinin birleşmesinden doğmuştur.

Bu makalemizde sizlere Seydikemer hakkında bigi verecek ve Seydikemer’in doğal güzelliklerinden, turistik cazibelerinden, tarihi mirasından ve yerel lezzetlerinden bahsedeceğiz.

Tarihi Miras:

Seydikemer’de bulunan antik kentler ve kalıntılar, geçmişin izlerini taşımaktadır. Bunların başında
Likya’nın en önemli yerleşimlerinden birisi olan Tlos, Unesco Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınan Letoon, 900’den fazla kaya mezarına sahip Pınara antik kenti, gün yüzüne çıkmayı bekleyen Araxa ve Antalya’ya kadar ulaşan Likya yolu Seydikemer’in önemli tarihi mekanlarındandır.

Doğal Güzellikler:

Seydikemer’in tam ortasından geçerek ilçeye eşsiz bir doğal güzellik katan, 120 km uzunluğunda ki Eşen Çayı şehri ikiye bölüyor gibi görünse de aslında Seydikemer’e eşsiz faydalar sağlıyor. Bu çay, Seydikemer bölgesindeki arazilerin sulanmasında kullanıldığı gibi rafting ve kano gibi su sporları için de elverişlidir. Eşen Çayı’nın en önemli özelliklerinden birisi Seydikemer ve Fethiye ilçelerinin içme suyu ihtiyacını karşılamasıdır. Ören Çayı gözü ve Karanlık İçi Kanyonu’nun piknik turizmi için doğal alan oluşturmalarının yanı sıra Ören Çayı’nın kaynağında bulunan onlarca alabalık tesisi ise ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Turistik Cazibeler:

İlçenin turizm merkezlerinin başında şüphesiz dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonu gelmektedir. Saklıkent Kanyonu’nun uzunluğu yaklaşık 18km, yüksekliği ise ortalama 200 metre ile 600 metre arasında değişmektedir. Buz gibi suyu, doğal havuzları ve büyüleyici atmosferiyle Saklıkent Kanyonu her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin ilgi odağı olmaktadır. Karadere ve Kumluova Plajı, dünyaca ünlü Patara Plajı’nın Muğla sınırlarında kalan isimleridir. Bu iki plaj halk arasında Özlen Plajı ve Çay Ağzı Plajı olarak da bilinir. Bunun sebebi her iki plajda da kumsalın başlama noktasında iç kısımlardan gelen küçük bir çay ve Eşen Çayı denizle buluşur. Bu plajlarda yüzenler sıcak deniz suyuyla buz gibi nehir suyunu aynı anda hissedebilir.  İrili ufaklı kaplıcaların da bulunduğu ilçede Girmeler Kaplıcası her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Girmelerin eski adı Gebeler’dir. Bu ismi hamile kalamayan kadınlara şifa olduğuna inanılmasından dolayı almıştır. Kendi suyunu sürekli yenileyen kaplıcanın romatizmal hastalıkların yanı sıra cilt ve deri hastalıklarına iyi geldiği de söylenir. 

Yerel Lezzetler:

Seydikemer ilçesi özellikle yerel lezzetleriyle de ünlüdür. İlçede yetişen taze sebzeler ve meyveler ile ilçede bulunan onlarca alabalık çiftliğinde yetişen alabalıktan yemeye, yine bölgede sıkça göreceğiniz gözleme evlerinde yapılan nefis gözlemelere, yöreye ait buz gibi yayık ayranına doyamayacaksınız. 

Seydikemer ve Fethiye kendine özgü güzellikleri ile sizi büyüleyecektir. Eğer bir tatil planı yapıyorsanız, Muğla’nın bu gizli cennetleri olan Seydikemer ve Fethiye’yi mutlaka ziyaret etmeyi düşünmelisiniz. Bu şahane bölgeye yerleşip, her sabah tüm bu güzelliklere uyanmak isterseniz Fethiye ve Seydikemer bölgelerinde yaptığımız ve yapacak olduğumuz konut projelerinden birine sahip olabilir, bu harika şehri Tufanlar İnşaat güvencesiyle satın aldığınız yuvanızda yaşayabilirsiniz.

Bizleri daha yakından tanımak ve projelerimiz hakkında bilgi almak için www.tufanproperties.com web sitemizi ziyaret edebilir, 05556789988 numaralı hattımızdan ve bize ulaşabilirsiniz.