Her köşesinde ayrı bir cennet barındıran ülkemizin en keyifli tatil bölgelerinden birisi olan Fethiye, Görkemli dağlara, mükemmel denize, enfes koylara, doğa sporlarına , eğlence aktivitelerine ve her adımında şaşırtıcı güzelliklerle karşılaşacağınız başta Ölüdeniz ve Çalış Plajı olmak üzere onlarca koya ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en fazla turist çeken ilçelerinden birisi olan Fethiye, hızlı gelişmesine rağmen coğrafi yapısından dolayı büyümeyi iç kesimlerde yaşayan ve merkezinde halâ tarihi ve turistik dokusunu koruyan bir şehirdir.

Son yıllarda yenilenen ve güzelleşen sahil bandı, yeni markaların geldiği alışveriş mağazaları ve lezzet durakları, kendinden bahsettiren pazarı ile Fethiye ülkemizin en güzel ilçelerinden biridir.

Fethiye birçok insan için bir tatil beldesinden çok daha fazladır.

Bu gözde ilçeye yerleşmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artmakta, buna paralel olarak da Fethiye’de satılık ev, Fethiye’de satılık yazlık, Fethiye’de satılık villa talepleri günden güne artmaktadır.

 Eğer siz de Fethiye’ye yerleşip, Fethiye’de bir ev sahibi olmayı düşünüyorsanız sizlere yardımcı olabilmek adına ‘‘Fethiye’de yaşamanız ve  gayrimenkul sahibi olmanız için 10  Neden’’ başlıklı 10 madde sıraladık.

                     Fethiye’de yaşamanız ve gayrimenkul sahibi olmanız için 10 Neden

1-) İklimi ve Doğası

Sizlere Fethiye’nin bize sunduğu en güzel ayrıcalıklarından birisi olan belki de başında gelen bir özelliği anlatıyoruz yani Hava durumunu…   Neden en güzel yönü derseniz düşünsenize kış aylarında bile güneş yüzünü sizden esirgemiyor.

Belki de yıllar yılı Fethiye’nin  turizm konusunda sürekli bir ivme kazanması ve yükselen taleplerin en önemli nedenlerinden birisidir bu durum. Belki biz şehrimizde çok fazla yokluğunu hissetmiyoruz güneşin ama Avrupa’da yaz aylarında bile sürekli olarak sisli ve bulutlu hava da yaşamını süren yabancı misafirlerimiz bu güneşin kıymetini iyi biliyor.

Coğrafi olarak Akdeniz bölgesi ile Ege bölgesini birbirinden ayıran hattın Akdeniz bölgesi kısmında kalan tipik bir Akdeniz şehri olan ilçemiz Muğla’nın aksine Akdeniz bölgesine bağlıdır. ilçemizin önemli akarsuları Kargı Çayı ve Eşen Çayı’dır. Sırasıyla en yüksek dağları ise Akdağ, Babadağ, Mendos, ve Girdev Dağları olarak listelenebilir. Önemli ovaları ise Eşen ve Fethiye ovaları olarak karşımıza çıkar ve genel itibariyle verimli toprakların yer aldığı ovalardır.

2-) Yaşam standartları

Fethiye’ye ayak basar basmaz, rahat ortam sizi sarar. Fakat hemen hemen herkesin Fethiye ismini ilk duyduğu zaman aklına gelen bir takım sorular vardır. Mesela Fethiye’de hayat pahalı mı sorusu ilk aklınıza gelen sorudur. Hemen cevap vermek gerekirse Fethiye’de hayat tahmin ettiğiniz kadar da pahalı değildir. Diğer turizm bölgelerinden Bodrum yada Marmaris ile kıyaslandığı zaman ise çokta uygun kalmaktadır. Ayrıca Fethiye’de kışın ne yapılır gibi bir soru hiç aklınıza takılmasın. Çünkü kışın da bu ilçede hayat durmuyor, devam ediyor. Turizm dışında bir geçim kaynağı da tarım olan ilçede istediğiniz her zaman pazarlarda taze ve doğal besinler bulabileceksiniz. Buda sağlıklı yaşamak isteyenler için arayıp da bulamadıkları bir seçenek sanırım. Ayrıca şehrimizde yöresel lezzetleri tadabileceğiniz cafe seçenekleri de çoktur.

3-) Tabiatın sunduğu doğal güzellikleri

 Fethiye birçok doğal güzellik yeri sayesinde Doğa Ana ile güçlü bir şekilde bağlantı kurmaktadır. Büyük yeşil bir kanyonun içinde yer alan Kelebekler Vadisi ve hızla akan nehri ile Saklıkent Boğazı ve Yakapark buna mükemmel örneklerdir. Daha iç kesimlere doğru ilerlediğimizde  Toros dağ silsilesi, çarpıcı bir manzara sunar. Türkiye’nin güzelliklerini sergileyen bir destinasyon varsa o da Fethiye’dir


4-) Başta Ölüdeniz olmak üzere bir çok bir çok koya ev sahipliği yapıyor olması 

İlçemiz sınırlarında her birisi diğerinden güzel ve çoğunluğu denize dik şekilde inen irili ufaklı 180 adet koy-körfez bulunmaktadır. Bu yapısıyla da tatile gelen misafirlere çok fazla gezilecek yer imkanı tanımaktadır. Bu koylar arasında şüphesiz Ölüdeniz plajı başta gelmektedir. 2006 senesinde %82’lik oy ile “Dünyanın En Güzel Kumsalı” seçilen ve çarşaf gibi denizi ile başta çocuklu aileler olmak üzere her yaştan insana hitap edebilen bir yerdir. Ayrıca gizlenmiş tarihi kalıntıların apayrı bir hava kattığı Ölüdeniz plajı doğal olarak yasalarla korunmaktadır, bu nedenle bina yapılması yasaktır.

5-)Şehrin konforundan kopmadan, Şehrin sıkıntısından kurtarması

Şüphesiz ki ülkemizin her bir köşesi çok güzel. Çok güzel bir ülkeyiz. Fethiye’yi diğer şehirlerden ayıran özelliklerinden bir tanesi de şehrin konforundan kopmadan, şehrin sıkıntısından kurtulup, doğal, sessiz, sakin ve huzur dolu bir yaşam sunması…
Bu konuda Fethiye mükemmel bir seçenek. Şehrimizin merkezine kurulan Salı pazarı, Cumartesi pazarı ve Pazar pazarı gibi haftanın belli günlerinde ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız pazarlar var fakat özel bir paragraf açmak istediğimiz bir pazar var o da Cuma günleri kurulan üretici pazarı (Köylü pazarı) bu pazarı diğer pazarlardan ayıran özelliği ise adında da geçtiği gibi sadece üreticilerden oluşan bir Pazar olması bu pazarda satıcılar sadece kendi ürettiği organik mahsulleri satıyorlar. Fethiye zaten doğal ve temiz havasıyla kendinden söz ettiren bir ilçe. Düşünsenize sabah kuş sesleri eşliğinde uyanmışsınız sabah kahvaltınızda sofranızda ki bir domatesin ya da her hangi bir sebzenin direk tarladan sofranıza geldiğini, yediğiniz köy yumurtasının doğallığını, o kahvaltının verdiği huzur ve mutluluğu… Sizce de kulağa çok hoş gelmiyor mu ? Tüm bunlar şehrimizin bizlere sunduğu nimetlerden sadece bir kaçı.

6-)Alışveriş seçenekleri 

Fethiye’mizde doğal, organik ürünlere ulaşılmasının kolaylığından bahsettik fakat  Son yıllarda yenilenen, yeni markaların geldiği alışveriş merkezinin yanı sıra şemsiyeli sokak olarak da adlandırılan paspatur çarşısı içinde bulunan alışveriş mağazaları sayesinde kolaylıkla alışveriş yapabilirsiniz. 

7-) Gastronomi konusunda ki çeşitliliği 

Yeme – içme kültürü başlı başına bir deryadır. Her ülkenin kendine has, öne çıkmış pek çok özel yemeği vardır. Fethiye gerek Türk mutfağı gerek de Dünya mutfağı üzerinde bir çok mekana sahiptir. Fakat Fethiye ile özleşmiş bazı yemek mekanları ve orada tercih edilen yemek çeşitleri vardır.

 Kahvaltı mekanları : Yeni bir güne mutlu ve enerjik başlamanın ilk koşulu hiç kuşkusuz kahvaltıdır! Fethiye’de gününüze renk ve lezzet katacak enfes kahvaltı sofraları sizleri bekliyor olacak. Fethiye Kahvaltı mekanları açısından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Fethiye sizlere  Yöresel köy kahvaltısı meşhur olan mekanlardan, doğa içinde kahvaltı yapabileceğiniz restoranlara, denize nazır kafelerden, serpme kahvaltı ve açık büfe kahvaltı mekanlarına kadar pek çok seçenek sunmaktadır.

Balık restaurantları: Fethiye’de yaşayıp yaşayabileceğiniz en unutulmaz deneyimlerinden birinden bahsetmek istiyoruz. Ziyafeti bol, sizi renkli bir gastronomi yolculuğuna çıkaracak Fethiye’nin meşhur balık ritüelinden bahsediyoruz: Balık Pazarı. Peki nedir bu öve öve bitiremediğimiz ritüel? Öncelikle Balık Hali çarşının ortasındaki balık tezgahlarına gidip istediğiniz balığı seçerek başladığınız bu yolculukta, tezgahın etrafındaki gözünüzü kestirdiğiniz onlarca restorandan birine gidip seçtiğiniz balığı orada pişirtebiliyor, aynı restaurantın meze, salata ve içeceklerinden de söyleyip keyifli bir akşam yemeği yiyebiliyorsunuz. Balık restaurantı konusunda tek seçenek tabi ki balık hali değil. Fethiye Marinalarında yer alan, denize sıfır mekanlar Fethiye’nin en iyi balık restoranları aralarında yer alıyor. Manzarası, huzuru ve kaliteli lezzetleriyle marinada ki mekanlar da sizleri bekliyor olacak.

Et restaurantları: Fethiye’de şehrin içinde, Kayaköy’de ya da Denizin hemen kıyısında yer alan restorantlar, özellikle yaz aylarında dolup taşıyor. Masanın biri boşalmadan diğeri doluyor. Dört mevsim aynı kaliteyi ve özeni bulabileceğiniz işletmelerle dolu sahil bandı, kış aylarında da kapalı alanlarıyla misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Gerek konumu, gerek manzarası gerekse ortamıyla son derece beğeneceğiniz Restaurantlar . Özel günler için masa ve ortam dizaynı yapıyor, bu noktada da romantik çiftlerin tercihleri arasında yer alıyor.

😎 Ulaşımın kolay olması

Ülkemizin en gözde tatil beldelerinden olan Fethiye’nin masmavi denizinden, yemyeşil ormanlarından , koylarından ve  antik şehirlerinden bahsettik.

Her yıl yerli ve yabancı turistlerin tatil amacıyla uğradığı Fethiye gerek konaklama gerekse de eğlence noktaları ile tatilcileri kendine çekmektedir. Fethiye Muğla’nın 13 ilçesinden biridir. Muğla’nın en geniş yüzölçümüne sahip ilçesi  olan Fethiye nüfus anlamında da en kalabalık olandır. Peki Fethiye’de ulaşım nasıldır?  Nasıl sağlanır? Fethiye’de ulaşım sakin ve huzurlu yürüyüşler eşliğinde geçiyor. Şehir içinde kısa yürüyüşlerle pek çok noktaya  ulaşabilmeniz mümkün. Ölüdeniz ve Çalış plajı başta olmak üzere tüm Plajlara ve koylara ise  dolmuş ve otobüs kullanarak erişim kolaylığı var. Ayrıca yamaç paraşütü konusunda Türkiye’nin en gözde noktalarından birisi olan Babadağ’ına eşsiz Ölüdeniz manzarası karşısında Teleferik ile çıkabilirsiniz. Ayrıca Fethiye’nin sahili ve şehir merkezi kadar olmasa da en az onlar kadar sevilen ve tercih edilen yayları da vardır. Ve bu yaylalar şehir merkezine sadece 30 km uzaklıktan başlıyor. Bu da ortalama 30 dakikalık zamana tekabül ediyor. Sabah denize girip kumsalda güneşlenip, yarım saat sonra şömine karşısında çayınızı yudumlamak kulağa çok hoş gelmiyor mu? Şehir içi ulaşım kadar şehirler arası ve uluslar arası yolculuklar yapmak da 50 km mesafede olan Dalaman hava limanı sayesinde oldukça kolay…

9-) Misafirlerine sunduğu aktivite çeşitliliği  

Turizm anlamında Muğla’nın en canlı ve hareketli ilçelerinden biri olan Fethiye her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Gerek denizi gerek doğal güzellikleri gerekse de yapılabilecek aktiviteler anlamında oldukça zengin olan Fethiye’de her bir gün için bir aktivite sığdırmak mümkündür. Şimdi bu aktivitelerden ilk aklımıza gelenleri ve en çok tercih edilenleri sizler için sıralayacağız.

 
Tekne Turları: Bunların başında Tekne turları gelmektedir. Bu turlar küçük aile tekneleriyle özel ya da ortak kullanım büyük tekneler ile düzenlenmektedir. Farklı rotalara yapılan bu turlar sayesinde en güzel koylar, dalış noktaları, yüzme yerleri ve muhteşem manzaralar görülmektedir. Ölüdeniz tekne turları ile Belcekız Plajı ile başlayıp Kelebekler Vadisi, Mavi Mağara, Soğuk Su, Deve Plajı, Nicholas Adası ve son olarak Akvaryum Koyu ile sonlanmaktadır. Bir diğer tur ise Fethiye koylar turudur. Bu turlarda daha çok sığ olan ve pek kimsenin gitmediği, konaklamadığı ve işletmelerin olmadığı koylara yapılmaktadır. Daha sakin ve huzurlu bir turdur.


Yamaç Paraşütü: Bir diğer aktive ise yamaç paraşütür. Fethiye Yamaç ParaşütüFethiye’nin muhteşem manzarasını kuş bakışı görebilme şansı sunan aktivite tatilcilerin en unutulmaz olaylarından birisi olacaktır.   Babadağ’da 6500 fit yükseklikten gerçekleşen yamaç paraşütü ile 40 dakikalık bir yolculuk yapılmaktadır. Havadan 200 kilometrekarelik alanı gözlemleyip muhteşem manzaranın tadını çıkarmak mümkündür.

Tüplü Dalış : Diğer bir aktivitemiz de Ölüdeniz’de Tüplü dalıştır.Sabahın erken saatlerinde yolculuk ile başlayan aktivite tekneler ile dalış noktasına gelene kadar devam etmektedir. Her yaş ve tecrübeye göre farklı dalış noktalarından en uygunu seçildikten sonra dalış kıyafetleri giyilir ve dalış gerçekleştirilir.Dalış gerçekleştirilen bölgede tarihi eserler, batıklar veya balıkları görülmektedir. Bununla beraber kimi zaman kaplumbağalar ile de karşılaşmak mümkündür.

Su Sporları: Denizi bu kadar güzel bir yerde deniz aktiviteleri tabi ki bu saydıklarımızla bitmiyor. Kano gezintileri, banana, matrix, parasalling ve flyboard gibi aktivitelerle adrenalin dolu dakikalar yaşamak mümkündür.


Safari Turları: Safari turları ile Fethiye’nin antik kentleri, doğa harikası ormanları, muhteşem koyları ve yemyeşil ormanları görülmekte ve dolaşılmaktadır. Çeşitli araçlar ile yapılan bu turlar genel olarak tam gün sürmektedir.

Atlı Safariler: En azından başlangıç seviyesinde at binmeyi bilen tatilciler için düzenlenen at turları, sabah ve öğlen olmak üzere iki farklı zamanda düzenlenmektedir.

İlk olarak Hisarönü’nde başlayan bu yolculuk 3 saat sürmektedir. Orman içinde çam ağaçlarının arasında 1,5 saatlik patika yoldan gittikten sonra antik şehrin bulunduğu Kayaköy’e ulaşılmaktadır. Burada yemek ve dinlenme molası verilir daha sonra eski Yunan evleri ve kilise gezilir. Mola bittikten sonra ise gidilen yoldan tekrar dönülerek tur tamamlanmaktadır.

Fethiye Doğa Yürüyüşleri: Yürüyüş için tercih edilen en gözde parkur olan Likya Yolu, Fethiye’de bulunan kaya mezarlarından başlamaktadır. Sırası ile Kayaköy ardından Ovacık Köyü ve Babadağ zirvesine doğru 1975 metre yüksekliğe yapılan parkur yürüyüşü yorucudur. Ancak muhteşem manzaralar ve tarihi yerler görüldüğü için bir o kadar da güzel aktivitelerden biridir. Patika üzerinde bulunan levhalar ile yürüyüş güzergâhına ulaşılmaktadır. Babadağ eteklerinden devam ederek Faralya Köyü’ne doğru devam edip ilk mola verilir. Bu molanın ardından yürüyüşe devam edilmekte veya yürüyüş sonlandırılmaktadır.

Başlıca aktiviteler bu şeklide ama tabi ki yapılacaklar arasında daha bir çok seçenekler ve keşfedilecek yerler var… 

10-) Gelişen ve her geçen gün taleplerin arttığı şehirler arasında ilk sıralarda yer alması.

Fethiye’mizin tüm güzelliklerini en ince detayına kadar anlatamazsak da elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Fethiye’nin son yıllarda en çok göç alan ve yerleşilen şehirler arasında yer alıyor olması bulunduğu yerden farklı bi yere göç etmeyi düşünenlerin aklına ilk seçeneklerden birisi olarak çıkmasını sağlıyor. Bu durum da yatırımcıların Fethiye içinde yatırım yapaya teşvik ediyor. Fethiye’de sahip olduğunuz bir konutu artan talepleri göz önünde bulundurduğumuz zaman yüksek bedellerle kiraya vermenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu konutları eşyalandırarak tatil amaçlı şehrimizi tercih eden misafirlerimize günlük, haftalık konseptte de kiralama seçeneği sunmaktadır.